Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Mistrzostwa Świata w Szachach Błyskawicznych, rozgrywane w Doha w Katarze, charakteryzują się szybką i zaciętą grą. Uczestnicy muszą dobrze gospodarować czasem, ponieważ każdy z graczy ma tylko 15 minut i dodatkowo 10 sekund na ruch. W 2013 roku Maxime Vachier-Lagrave napisał na Twitterze, że strój obowiązujący w turnieju jest przestarzały. Powiedział: “Czas zaktualizować zasady! “.

W najszybszym turnieju szachowym na świecie zawodnicy mają 13 minut na wygranie partii i nie przegranie jej. Zawodników oddzielają cztery lub pięć ruchów, ale remis to wciąż remis. Najszybsza kontrola czasu pozwala zawodnikom szybko zakończyć partie. W najszybszych szachowych mistrzostwach świata zwycięzca ma mniej niż minutę na rozstrzygnięcie partii.

W drugim dniu mistrzostw Carlsen i Abdusattorov wygrali swoje mecze. Obaj zawodnicy zremisowali swoje partie. Nodirbek Abdusattorov i Alireza Firouzja zremisowali. Grischuk pokonał Aleksandra Grischuka i wygrał z Antonem Korobowem. Obaj zawodnicy zremisowali z Levonem Aronianem, a Carlsen przegrał z Alirezą Firouzją.

Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich – Jak wyglądają zawodnicy i gdzie można zobaczyć wyniki – to fascynująca lektura. Czterech najlepszych zawodników z każdego kraju zapisało się na kartach historii, pokonując najlepszych zawodników i awansując do następnej rundy. Zarówno zwycięzcy, jak i zdobywcy drugich miejsc są niesamowicie konkurencyjni i wielu ludzi jest zaskoczonych poziomem, na jakim mogą dotrzeć na szczyt.

Poza dwoma najlepszymi graczami w turnieju męskim, jest też kilka znaczących nieobecności w pierwszej czwórce turnieju klasycznego. Fabiano Caruana przystępuje do Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich z wysoką notą. W sekcji kobiet zabraknie kilku chińskich gwiazd, w tym mistrzyń świata w szachach szybkich z 2017 i 2018 roku Ju Wenjun i Lei Tingjie. Oprócz nich na liście znajdują się takie gwiazdy, jak Kateryna Łagno i Humpy Koneru. Nieobecna jest Anna Muzychuk.

W sekcji męskiej wszyscy trzej najlepsi gracze to Rosjanie. Tylko jeden zawodnik ze świata klasycznego zakwalifikował się do zawodów. Fabiano Caruana również przystępuje do turnieju z wysoką notą. W sekcji kobiet jest kilka zawodniczek z Chin. Dwaj najwięksi nieobecni na świecie to Uzbek Abdusattorov i Lei Tingjie.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w breakdance

W pierwszej trójce znajduje się najwyżej sklasyfikowany zawodnik na świecie, Ian Nepomnischtchi. Gra on białymi przeciwko Nodirbekowi Abdusattorovowi, Rosjaninowi urodzonemu w 1995 roku. Zwycięska partia została rozstrzygnięta w ciągu zaledwie kilku sekund na zegarze. Co ciekawe, Abdusattorov jest najmłodszym zawodnikiem, który wygrał Mistrzostwa w Szachach Szybkich.

Wśród najlepszych graczy w pierwszej trójce nie ma klasyków. W pierwszej trójce znaleźli się jedynie Fabiano Caruana, Fabiano Carlsen i Alireza Firouzja. W sekcji kobiet do pierwszej trójki dołączyły Fabiano, która ma dziewięć punktów i Nodirbek Abdusattorov, która ma dziewięć punktów.

Na Mistrzostwach Świata w Szachach Szybkich w 2015 roku w czołówce znalazł się Nodirbek Abdusattorov, Uzbek urodzony w Kanadzie. Trzej najlepsi zawodnicy w segmencie szybkim mieli czas kontrolny wynoszący 15 minut plus 10 sekund na ruch. W sekcji Blitz zawodnicy rywalizowali przez trzy minuty. Najlepsza czwórka w każdym segmencie była w tym samym wieku.

Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich – jak wyglądają? W turnieju rozgrywane są trzy rodzaje formatów szachowych. Najszybszy jest format blitz i ma najkrótsze limity czasowe. Ostatnie dwa konkursy były rozgrywane pomiędzy FIDE i Association of Chess Professionals. Wspólne zawody w 2017 roku wygrał Viswanathan Anand. W 2018 roku mistrzostwa świata w formacie rapid wygrał Koneru Humpy.