Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Czym zajmują się sędziowie podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze? To częste pytanie i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W short-tracku jest kilka rodzajów urzędników, ale w tym artykule skupimy się na tych, którzy są najbardziej widoczni. Na początek zawody podzielone są na dwie kategorie: indywidualne i sztafetowe. Każde zawody trwają mniej niż siedem minut, a każda drużyna składa się z czterech łyżwiarzy, z których każdy ma do odegrania określoną rolę.

Zawody kobiet odbędą się w Arenie Maurice’a Richarda w Montrealu. Kanada jest jedynym krajem, który gościł zawody trzykrotnie w ciągu ostatnich czterech lat. Kraj ten ma wspaniały rodowód w short-tracku, z 64 złotymi medalami w przeszłości. Chiny zajmują drugie miejsce z 67 złotymi medalami, a Korea Południowa jest liderem z 108 złotymi medalami na 254 możliwych.

W zawodach kobiet i mężczyzn rozgrywane są cztery różne konkurencje. Wyścigi indywidualne odbywają się na dystansie 500 metrów, czyli półtora metra. Czteroosobowe sztafety pokonują 5 000 metrów dla mężczyzn i 3 000 metrów dla kobiet. Drużyny rywalizują w wyścigach czteroosobowych, a najszybsza z nich przechodzi do następnej rundy. Drużyny muszą przestrzegać zasad obowiązujących w zawodach, a także w swoich własnych konkurencjach.

Zawody na krótkim torze kobiet są rozgrywane w ciągu dwóch dni i składają się z dwóch rund. Zawody mężczyzn odbywają się na tym samym torze. Okresy kwalifikacyjne są ustalane przez Komitet Techniczny ISU. Zawody składają się ze startu masowego i wyścigu drużynowego. Łyżwiarze figurowi ścigają się w parach, na przemian po pasach wewnętrznych i zewnętrznych. W starcie masowym najszybsza para przekracza linię mety jako pierwsza. W każdym półfinale znajdzie się dwunastu zawodników, z których ośmiu najlepszych awansuje do wyścigów medalowych. Wyścig drużynowy jest wyścigiem punktowym, a start masowy przypomina bardziej wyścig kolarski.

Elitarni łyżwiarze szybcy są mistrzami taktyki. Muszą oszczędzać energię w jak najmniejszym stopniu. Z tego powodu siedzą w środku stawki, unikając walki o pozycję. Następnie wychodzą szeroko z zakrętów i “przenoszą” swój pęd na czoło stawki. To właśnie ich należy obserwować podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018. Choć rywalizacja jest zacięta, zawody na krótkim torze to świetny sposób, aby zobaczyć, jak radzą sobie najlepsi zawodnicy na poziomie światowym.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w futsalu

Gospodarzem zawodów jest ISU, a odbywają się one na Capital Indoor Stadium. Dwa główne wydarzenia to start masowy i pościg drużynowy. Start masowy to wyścig par, z których każda ściga się po zewnętrznej stronie. W wyścigu drużynowym w każdym półfinale bierze udział dwunastu zawodników. Ośmiu najlepszych łyżwiarzy kwalifikuje się do finału A. Start masowy jest rodzajem wyścigu punktowego, podobnego do kolarstwa torowego.

Do najpopularniejszych zawodów na mistrzostwach świata w short-tracku należą sprint mężczyzn i sprint kobiet. W zawodach dla kobiet najważniejszymi konkurencjami są start masowy i pościg drużynowy. W starcie masowym łyżwiarze ścigają się w parach na zewnętrznych torach, a drużyny mężczyzn i kobiet na przemian na torach wewnętrznych. Zwycięzca w starcie masowym zostanie wyłoniony na podstawie najszybszego czasu pary w wyścigu.

W sztafetach mężczyzn na 5000 m i kobiet na 3000 m w każdej drużynie jest czterech łyżwiarzy. Czterech najlepszych łyżwiarzy z każdej drużyny awansuje do finału. W sztafecie kobiet w finale są cztery zespoły, a w finale mężczyzn – dwa. Kobieta może zostać ogólnym mistrzem w zawodach ze startu masowego. Również mężczyzna może wygrać te zawody, będąc najszybszym w wyścigu drużynowym.

Zawody na mistrzostwach świata w short-tracku są połączeniem zawodów w łyżwiarstwie figurowym i wyścigów sztafetowych. Sztafety są rozgrywane między mężczyznami i kobietami na tym samym torze i mają start masowy. Wyścig drużynowy to zawody rozgrywane na czas, w których biorą udział łyżwiarka i łyżwiarz. Obaj zawodnicy mogą awansować do finału. Muszą być jednak szybcy zarówno w sprintach, jak i w sztafetach.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *