Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Dla fanów piłki nożnej mistrzostwa świata są jedną z ważniejszych wydarzeń. Niestety, życie lubi zaskakiwać. Pojawienie się choroby może skutecznie zmusić do zmiany planów. Czy musisz zostać w domu na L4, kiedy twoi znajomi oglądają ważny mecz?

Piłka nożna to twój ulubiony sport? Możesz być bardzo rozczarowany, jeśli nie uda ci się współdzielić emocji meczu ze znajomymi. Niestety, nie masz wpływu na pojawienie się ewentualnej choroby. Może być na tyle poważna, że zmusza cię do pozostania w łóżku i w domu. Zwolnienie lekarskie to dokument, który oznacza wiele ograniczeń. W naszym artykule wyjaśnimy, czy z pozoru niewinne oglądanie meczów może przysporzyć ci kłopotów w pracy.

L4 – co oznacza zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem stwierdzającym twoją czasową niezdolność do pracy. Dokładny czas jego trwania określa lekarz, na podstawie precyzyjnie przeprowadzonego badania. Nie może przekroczyć 182 dni lub w szczególnych przypadkach 270 (np. podczas ciąży). L4 przyjęło obecnie formę elektroniczną, w związku z tym jest widoczne w specjalnym systemie ZUS, tuż po jego wystawieniu. Oznacza to, że obowiązek dostarczenia dokumentu do 7 dni od daty niepojawienia się w pracy, już cię nie dotyczy.

Jak można dostać L4?
Nowe technologie dotarły także do gabinetów lekarskich. Pacjenci nadal korzystają ze stacjonarnych wizyt – co jest oczywiste – jednak dużą popularnością cieszą się konsultacje online lub przez telefon. W ten sposób można otrzymać profesjonalną poradę, ale także L4 oraz receptę przez internet. Nie musisz się niczego obawiać. Jeśli z jakiegoś powodu specjalista uzna, że nie jest to właściwa opcja dla ciebie, zaprosi cię na wizytę do gabinetu. Wiele schorzeń wymaga bowiem bezpośredniego kontaktu.

Kto otrzymuje L4 od lekarza?
O L4 nie można prosić. Jest możliwe tylko wtedy, jeśli specjalista stwierdzi twoją niezdolność do wykonywania obowiązków w pracy. Musisz wiedzieć, że jest jeszcze jedna możliwość, która jednak wcale nie predysponuje do wyjścia z domu na oglądanie meczu mistrzostw świata – to L4 na chorego członka rodziny. Jeśli więc twoje dziecko dostanie anginy lub mama złamie nogę, należy ci się zwolnienie lekarskie na czas sprawowania nad nimi opieki.

Sprawdź: Oświadczyny na stadionie. Wszystko co musisz wiedzieć
Mistrzostwa świata a L4 – musimy cię rozczarować
Mistrzostwa świata odbywają się co 4 lata. To prawdziwy pech, jeśli w tym czasie choroba rozłoży cię na łopatki. Niestety, mamy dla ciebie złą wiadomość – nie możesz na L4 wyjść w celu towarzyskim. Wspólne oglądanie meczu z przyjaciółmi nie jest potrzebą, która wpisuje się podstawowe potrzeby. Jeśli musisz spędzać czas w łóżku z powodu np. złamanej nogi, zaproś znajomych do swojego domu. Na pewno nie odmówią i chętnie pomogą w zrobieniu zakupów czy wykupieniu leków z recepty. Zapomnij jednak o organizowaniu z tego powodu hucznych przyjęć.

Wyszedłeś z domu na mecz, będąc na L4 – co może cię spotkać?
Dla wielu ludzi zakazany owoc lepiej smakuje. Wiele także nadal nie zdaje sobie sprawy z obowiązków, jakie niesie ze sobą zwolnienie lekarskie. Jeśli zdarzyło ci się opuścić dom i pójść do pubu na mecz, mogą cię czekać nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim jest to:

zabranie zdolności do pobierania wynagrodzenia za czas, w którym jesteś niezdolny do pracy – wynika to z nieodpowiedniego użycia zaświadczenia i niestosowania się do zaleceń, jakie z niego wynikają;
zwolnienie dyscyplinarne.
Pamiątkowe zdjęcie z meczu – o tym zapomnij!
Trudno sobie wyobrazić obecny świat bez internetu. Z social mediów korzysta niemal każdy, bez względu na wiek. Lubimy dzielić się z innymi naszymi przeżyciami z podniosłych chwil. Dla fana piłki nożnej mistrzostwa świata na pewno do nich należą. Będąc na L4, nie wrzucaj żadnych zdjęć, które sugerują, że nieodpowiednio wykorzystujesz zwolnienie. Nie dołączaj również do specjalnie utworzonych w tym czasie wydarzeń takich jak wspólne oglądanie meczu. ZUS jest bardzo czujny i szybko zweryfikuje twoje nadużycie.
Bez względu na to, co przyczyniło się do twojego L4 i w jaki sposób go uzyskałeś (np. jako e-zwolnienie lekarskie), koniecznie stosuj się do zasad, które wówczas obowiązują. Każde nadużycie prędzej, czy później wyjdzie na jaw. Mistrzostwa świata obejrzyj w domowym zaciszu, w łóżku – jeśli to konieczne.

Sprawdź: Jakie jest jedzenie na Stadionie Narodowym?

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *