Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie odbędą się w Tokio w Japonii w dniach 14-18 września. Impreza ta jest jedną z największych w kalendarzu, z 16 tytułami mistrza świata i sześcioma zawodami klasy olimpijskiej. Odbędzie się tam osiem nowych wyścigów, w tym trzy, które zadebiutują na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W przeszłości Mistrzostwa Świata uległy niewielkim zmianom – kajakarstwo kobiet zostało włączone do programu sprintu, a parakajakarstwo rywalizuje teraz w programie slalomu i sprintu. Ponadto zawody juniorów i U23 mają na celu wypełnienie luki między zawodami młodzieżowymi a seniorskimi.

Zawody na tych mistrzostwach podzielone są na pięć kategorii, a w każdej z nich startują dwie kobiety. W wyścigu C1 kobiet starszych wystartują dwie medalistki: Zsanett Lakatos, zdobywczyni złotego medalu z Węgier, oraz Liudmyla Babak, zdobywczyni brązowego medalu z Ukrainy. W wyścigu C2 seniorów wystąpi cała trójka zawodników z ubiegłorocznego podium – Marton Kover i Manuel Antonio Campos, odpowiednio Hiszpan i Portugalczyk. Wyścig K1 juniorek rozpocznie się o godzinie 9:00, a wyścig K2 seniorów o 10:30.

Oprócz tych elitarnych zawodów, Międzynarodowa Federacja Kajakowa jest również miejscem rozgrywania najbardziej dynamicznych dyscyplin sportowych. W zawodach freestyle’owych zawodnicy próbują zdobyć punkty, wykonując triki i salta. Podczas choreografii przyznawane są różne obroty, a głębokość kajaka podczas tajemniczego ruchu daje dodatkowe punkty. ICF stale aktualizuje kalendarz, ale Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie są szczytem kalendarza zawodów freestyle’owych.

Światowa Federacja Kajakowa ma osiem dyscyplin, a dwie z nich są dyscyplinami olimpijskimi. Osiem dyscyplin sportowych to wyścigi na wodach płaskich, sprint kajakowy i slalom kajakowy. Niektóre z tych konkurencji są tak ekstremalne, że często uważa się je za sporty ekstremalne. W niektórych przypadkach zawody stały się tak prestiżowe, że odbywają się obecnie w Windsor w Kanadzie.

Światowa Federacja Kajakowa definiuje każdą dyscyplinę. W K2 500 m mężczyzn startuje trzech mężczyzn i dwie kobiety. W K2 500m kobiet zawody zadebiutują na mistrzostwach świata w 1948 r. i będą rozgrywane po raz pierwszy od tego czasu. Międzynarodowa Federacja Kajakowa zmienia również nazwy innych imprez. Organ zarządzający odbędzie również swoje doroczne spotkanie w Windsor w Kanadzie.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w teqball

Światowa Federacja Kajakowa od czasu do czasu aktualizuje również nazwy zawodów. Męska konkurencja K2 500m zadebiutowała na mistrzostwach świata w 1948 roku. Zawody te będą pierwszymi, w których wystąpią mężczyźni na K2 500m. Nie ma mistrzostw w kajakarstwie z podziałem na płeć. Zawody są otwarte zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W ramach Mistrzostw Europy w Kajakarstwie odbędą się również pierwsze w historii zawody kajakowe kobiet.

Męska K2 500m zadebiutowała na mistrzostwach świata w 1948 r. i prawdopodobnie będzie konkurencją olimpijską na letnich igrzyskach w 2024 r. Męska konkurencja C2 500m jest jedyną dyscypliną, która jest dodawana do kalendarza od ponad siedemdziesięciu lat. W przeszłości rywalizacja w obu konkurencjach była bardzo zacięta, ale nadal jest wiele innych sposobów na zdobycie medalu.

Pierwsze Światowe Sprinty Kajakowe odbyły się w 1938 roku w Vaxholm w Szwecji. W kraju tym rozegrano dziesięć zawodów kajakowych. W tych zawodach Niemcy wygrali wszystkie trzy konkurencje dla mężczyzn. Potem w sporcie nastąpiła długa przerwa związana z wojną. Miała miejsce dziesięcioletnia przerwa między Mistrzostwami Świata ICF w sprincie kajakowym.

Pierwsze mistrzostwa świata w sprintach kajakowych odbyły się w 1938 roku w Vaxholm w Szwecji. Odbyły się trzy wyścigi kajakowe mężczyzn i siedem wyścigów kajakowych. W tym czasie Niemcy zdominowali tabele medalowe. Dekadę później, po II wojnie światowej, sprinty kajakowe powróciły do kalendarza. Obecnie odbywają się cztery mistrzostwa świata w kategorii sprintu kajakowego.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *