Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Jak to wygląda: Turniej koszykówki 3 na 3 jest podobny do zwykłej gry w koszykówkę, z tą różnicą, że zawodnicy są trzy razy mniejsi. Oprócz tego, że są mniejsi, grają także bez trenera przy boisku. W tym samym turnieju mogą brać udział mężczyźni i kobiety, ale są też oddzielne kategorie U23 i U18. Tegoroczne zawody odbędą się w Baku, w Azerbejdżanie, więc wciąż istnieje szansa na zdobycie złotego medalu przez drużynę USA.

Każdy mecz trwa dziesięć minut, a gra jest szybka i przyjemna. Każda drużyna wygrywa rzut monetą, aby ustalić, kto pierwszy przejmie piłkę. Nie ma czasu do stracenia, więc każda drużyna musi być na boisku w wyznaczonym czasie. Czas na oddanie strzału wynosi 12 sekund, a punkty zdobywa się, trafiając do kosza wewnątrz łuku boiska. Pozostałe dwa punkty zdobywa się z rzutów wolnych.

Gra 3×3 różni się od tradycyjnej gry pięć na pięć ze względu na swoje wyjątkowe zasady. Drużyna wchodzi w sytuację karną po szóstym faulu. Faule siódmy i ósmy skutkują jednym rzutem wolnym dla drużyny przeciwnej, a faule drużynowe dziewiąty i dziesiąty skutkują dwoma rzutami wolnymi i utratą posiadania piłki. Faul techniczny lub faul niesportowy skutkuje dwoma rzutami wolnymi, a drużyna przeciwna traci posiadanie piłki.

Gra w koszykówkę 3×3 jest wyjątkowa, ponieważ każda drużyna ma tylko trzech zawodników i trwa dziesięć minut. Drużyny są podzielone na dwa zespoły po czterech zawodników, z jednym zawodnikiem rezerwowym. Gra 3 na 3 jest rozgrywana na dowolnej powierzchni i często ma charakter nieformalny. Podczas gry na boisku często gra się muzykę hip-hopową, a sama gra ma bardzo nieformalny charakter.

Gra znacznie różni się od tradycyjnego sportu, ale nadal jest to ekscytujący sposób oglądania koszykówki wyczynowej. Zasady mistrzostw świata w koszykówce 3×3 są proste i łatwe do przestrzegania. W typowym meczu trzy drużyny na zmianę rzucają piłkę. Przeciwnicy muszą strzelać rzuty wolne, aby zdobyć kosz. Mistrzostwa świata 3×3 to ekscytujące i szalone wydarzenie.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w kajakarstwie

Gra ma inne zasady niż standardowy mecz NBA. Jest bardziej fizyczna niż gra 5 na 5, a drużyny zdobywają punkty, trafiając jeden lub dwa kosze w ciągu 10 minut. Po 10 minutach gra kończy się, jeśli jedna z drużyn zdobędzie 21 punktów na dystansie. Mecz w systemie 3×3 zostaje wygrany, gdy wszyscy trzej zawodnicy danej drużyny są gotowi do gry. Czas rzutów wynosi 12 sekund, a kosz liczy się jako jeden punkt. Jeśli jednak nie trafisz do kosza, musisz zadowolić się rzutem wolnym.

W zawodach 3×3 drużyny muszą być przygotowane do gry przy pełnym boisku. Zasady są takie same jak w grze na pełnych boiskach, ale piłka jest mniejsza. W meczu padają również trzy bramki, a każda drużyna zdobywa maksymalnie dwa punkty. Jeśli grasz z trzyosobową drużyną, zasady gry są bardziej swobodne niż w przypadku gry na pełnych boiskach.

W zawodach 3×3 piłka jest dużo mniejsza, a zawodnicy zdobywają punkty, wykonując jeden lub więcej rzutów do kosza. Limit czasu jest również krótszy, a każda drużyna może oddać dwa strzały. Zawody są bardziej intensywne i szalone niż zwykły mecz koszykówki, ale ich format jest podobny. W grze na pełnym boisku bierze udział czterech graczy, a w grze 3×3 – trzech. Można też wykonać jeden lub dwa rzuty, jeśli gra się z drużyną trzyosobową.

Mistrzostwa Świata w Koszykówce 3×3 mają wiele różnic w stosunku do standardowego meczu koszykówki. Punkty są zdobywane przez trzyosobowe składy drużyn. W każdej drużynie jest tylko trzech zawodników. Każdy zawodnik w drużynie musi być gotowy w tym samym czasie, w przeciwnym razie drużyna przegra mecz. Nie ma czasu do stracenia. Uczestnicy muszą być przygotowani do dziesięciominutowej gry.