Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie Jakie mistrzostwa świata rozegrano w Wielkiej Brytanii? to dobrze trafiłeś. Opisaliśmy mistrzostwa świata w 1966, 1974 i trzech innych gospodarzy. Dowiesz się nawet o dziwnym i niesławnym przegranym mundialu w Korei Północnej. Poruszymy też temat najbardziej pamiętnego meczu Anglii w historii mistrzostw świata: mistrzostw świata w 1950 roku.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1966 r.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1966 roku odbyły się w Wielkiej Brytanii, a Anglia znalazła się w finale. W fazie grupowej Anglia zremisowała 0-0 z młodą reprezentacją Polski. Bobby Moore zdobył wyrównującą bramkę, ale warunki na boisku utrudniały płynną grę Anglii. Stosunek strzałów wynosił sześć do jednego, a szczęście było bardzo małe. W finale Anglia pokonała jednak Niemcy Zachodnie 2-1. Turniej pozostaje ulubionym wydarzeniem brytyjskiej publiczności.

1974

Turniej odbywał się w październiku i listopadzie w Wielkiej Brytanii, a nadawcy mieli ku temu wiele powodów. Wielka Brytania była dobrze skomunikowana z zachodnioniemieckim krajem gospodarzem, co oznaczało, że BBC i ITV mogły nadawać mecze w kolorze i w systemie PAL. Obie sieci chciały transmitować mecz na żywo, ale system rotacyjny obowiązywał już w przypadku poprzedniego spotkania. BBC odrzuciło prośbę o pokazanie meczu na żywo, ale zamiast tego pokazało najważniejsze momenty.

Trzech innych gospodarzy

Brytyjska kandydatura do organizacji Mistrzostw Świata w 2026 roku została wybrana po długim procesie selekcji. Trzech innych kandydatów, w tym Chile i Argentyna, złożyło swoje oferty, ale ostatecznie zostali wykluczeni z rywalizacji. Drugim kandydatem były Niemcy Zachodnie, ale wycofały się na trzy dni przed głosowaniem. W pierwszej rundzie głosowania Anglia i Chile zremisowały, a Anglia pokonała Niemcy Zachodnie jednym głosem. W drugiej rundzie Argentyna pokonała Hiszpanię.

Przegrana Korei Północnej z Włochami

Pomimo napięć politycznych Koreańczykom z Korei Północnej udało się dotrzeć do ćwierćfinału mistrzostw świata dzięki zwycięstwu 1-0 nad Włochami w Ayresome Park. Przegrana oznacza, że Włochy nie awansują do ostatniej 16-tki turnieju, ale i tak jest to szok dla Korei Północnej. Nigdy wcześniej nie udało im się pokonać Anglii takim samym wynikiem, a teraz przeszli do historii.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w kajakarstwie

Klimatyzacja na boiskach

Stadiony, na których rozgrywane są mistrzostwa świata, wyposażone są w systemy klimatyzacji, które chłodzą tłum i zapewniają mu komfort. Na stadionach tych wykorzystuje się wstępnie schłodzone powietrze, które dostaje się przez małe otwory wentylacyjne na trybunach i duże dysze na boisku. Powietrze to jest następnie filtrowane i wypychane tam, gdzie jest potrzebne, np. nad trybunami lub pod trybunami. Systemy te będą jednak używane tylko przez kilka meczów, ponieważ turniej odbędzie się w listopadzie i grudniu.

Chmury słoneczne

Częściowe zaćmienie Słońca w Wielkiej Brytanii 10 czerwca 2021 r. spowodowało znaczne zróżnicowanie warunków pogodowych w całym kraju. Zachmurzenie wahało się od 7,2 do 7,5 oktasa, a szczyt zaćmienia zajmował od sześciu do ośmiu procent tarczy słonecznej. Podczas zaćmienia zachmurzenie było niewielkie lub nie występowało wcale, a zaćmienie było widoczne przez przerwy w chmurach i między nimi. Chmury występowały najczęściej w północno-wschodniej i zachodniej części Wielkiej Brytanii, natomiast na południu było ich najmniej.

Szanse Anglii na tegorocznym turnieju

Losowanie tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze wypadło na korzyść Francji, ale jest kilka niespodzianek. Francja jest faworytem do zwycięstwa w turnieju i trafiła do korzystnej grupy E. Brazylia ma jednak trudną grupę, a Kamerun znajduje się w tej samej grupie co Niemcy i Hiszpania. Z kolei Anglia trafiła do grupy z Francją i Ghaną, które w ostatnich latach okazały się groźnymi przeciwnikami.

 

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *