Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Zawody kobiet i mężczyzn odbywają się co roku w Moskwie. Rozgrywki kobiet i mężczyzn były rozdzielone do 1972 r., kiedy to Japonia i ZSRR podzieliły się złotem. W latach 70. Japonia była pierwszym krajem, który zdobył mistrzostwo świata w siatkówce mężczyzn, a następnie wygrała trzy kolejne edycje. W 1966 roku Polska wygrała rywalizację mężczyzn, a Japonia zdobyła brąz.

Eleminacje do MŚ

Mistrzostwa Świata są obecnie eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich. Związek Radziecki wygrał Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 1991 roku, kiedy Związek Radziecki był na skraju rozpadu. W 1995 roku zwyciężyły Stany Zjednoczone, a w 2003 roku złoto zdobyły Włochy. W 2007 roku Stany Zjednoczone wygrały trzy kolejne mistrzostwa świata. Stany Zjednoczone wygrały w 2005 i 2013 roku. Brazylia wygrała trzy kolejne edycje w latach 2003-2007. W 2015 roku wygrały Stany Zjednoczone, a Brazylia wygrała ponownie. Następne mistrzostwa świata w siatkówce odbędą się w Japonii.

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej odbywają się co dwa lata, na przemian z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1964 roku, a drugi turniej w 1973 roku. Zawody kobiet i mężczyzn rozgrywane były oddzielnie. W dwóch pierwszych turniejach brały udział wyłącznie drużyny męskie. W 1977 roku do sportu zostały dopuszczone kobiety. Mecze w miastach-gospodarzach oglądało w sumie 285 120 widzów.

Turniej składa się z puli ośmiu drużyn i czterech grup po sześć zespołów. W każdej grupie jest po pięć zespołów, a drużyny rywalizują w systemie round-robin. Rozgrywki trwają dwa tygodnie, z jednodniową przerwą między meczami. O wyniku każdej drużyny decydują zwykłe kryteria siatkarskie – liczba wygranych meczów, punktów meczowych i stosunek setów. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do finału, a zwycięzca zostanie ogłoszony mistrzem olimpijskim na dany rok.

Strefy międzynarodowe w MŚ Siatkówki

Istnieje pięć stref międzynarodowych. Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w siatkówce odbywają się w strefie NORCECA. Strefa ta składa się z Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Karaibów. Pozostałe strefy to: Europa, Azja, Afryka i Ameryka Południowa. Gospodarzem mistrzostw NORCECA są Stany Zjednoczone. Turnieje odbywają się w różnych krajach świata, ale najpopularniejsze są te w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w pływaniu

Podczas Mistrzostw Świata w siatkówce często stosuje się przerwy telewizyjne i techniczne. Jest to sposób na reklamę sportu i zwrócenie na siebie uwagi. W przypadku turnieju mężczyzn przerwy techniczne są często jedynym momentem podczas meczu, w którym nie są transmitowane żadne spotkania. W przeciwieństwie do turnieju kobiet, na mistrzostwach świata w siatkówce nie ma telewizorów. Turniej jest transmitowany na żywo przez satelitę.

Początkowo jedynymi mistrzostwami świata były turnieje mężczyzn. W 1974 r. dodano turniej dla kobiet. Obecnie jest to impreza kwalifikacyjna do igrzysk olimpijskich. Odbywa się na przemian z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. Ważnym dodatkiem do zawodów było włączenie do Pucharu Świata drużyn afrykańskich. W latach 70. zawody zostały przeniesione do Japonii. Mistrzostwa Świata w siatkówce odbywają się co dwa lata i biorą w nich udział drużyny ze wszystkich pięciu kontynentów.

Oficjalne przepisy gry w siatkówkę są bardzo podobne do tych, które obowiązują na letnich igrzyskach olimpijskich. Jedyna różnica polega na tym, że mecze rozgrywane są na innym boisku. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w Paryżu w 1924 roku. Była to impreza pokazowa dla amerykańskich sportowców. W następnym roku w Los Angeles w Kalifornii odbył się olimpijski turniej siatkówki w Los Angeles. Jego włączenie zostało potwierdzone podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1964 roku, a następnie był on transmitowany przez telewizję.

Mistrzostwa świata w siatkówce odbywają się co dwa lata. Tradycyjnie turnieje odbywają się w Ameryce Północnej, Europie, Azji i na Karaibach. Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w siatkówce odbywają się w strefie NORCECA, która oznacza Amerykę Północną, Amerykę Środkową i Karaiby. Pozostałe strefy to Azja, Afryka i Ameryka Południowa. Zawsze, gdy rozgrywane są Mistrzostwa Strefy w Piłce Siatkowej, mogą w nich uczestniczyć kraje z tej strefy.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *