Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Puchar Świata w Curlingu – Jak wyglądają drużyny kobiece rywalizujące w 43. mistrzostwach świata kobiet. Do końca turnieju pozostały dwa dni, w ciągu których drużyny kobiece po raz trzeci będą walczyć o tytuł mistrza świata. O brązowy medal powalczą 27 marca o godz. 11:00, a o złoty tego samego dnia o godz. 16:00. W zawodach weźmie udział wszystkie 12 drużyn, od 17-krotnych mistrzów Kanady po debiutantów z Turcji. Drużyna Muirhead ze Szkocji nie weźmie udziału w zawodach, a drużyna Fujisawa z Japonii nie weźmie w nich udziału.

Każda drużyna ma w swoim składzie pięć osób. Każda drużyna składa się z czterech członków. Zawodnicy stoją naprzeciwko siebie na tafli lodu. Tafla lodu ma 45 metrów długości, a jej maksymalna szerokość wynosi 5 metrów. Jest podzielona na dwa domki po cztery krążki, przy czym każdy domek ma cztery metry szerokości. Drużyna zdobywa jeden punkt za każdy kamień, który trafi do domku. Kamienie muszą dotykać domku jak najbliżej środka, ale nie mogą dotykać pierścienia. Pusty koniec nie jest punktowany.

Mecze curlingowe charakteryzują się tradycyjnym uściskiem dłoni pomiędzy członkami drużyny przeciwnej. Po meczu curlerzy mówią sobie nawzajem “good curling”. Zwyczajem jest także, że drużyna wygrywająca stawia drużynie przegrywającej drinka. Zawody rozgrywane są według tych samych zasad, co igrzyska olimpijskie. Na przykład przed finałem rozgrywki mają dwuminutową przerwę.

Gdy kamienie są rzucane, wynik końcówki nazywany jest wynikiem. Jeśli drużyna zdobędzie punkt w serii, strzela jako pierwsza. Jeśli drużyna przeciwna tego nie zrobi, mówi się, że “ma młotek” i musi strzelić jako ostatnia w następnej serii. Wygrywa drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. Należy pamiętać, że przepisy dotyczące curlingu kobiet są bardzo podobne do tych obowiązujących w curlingu mężczyzn.

Mistrzostwa Świata w curlingu kobiet odbędą się w Las Vegas, w stanie Nevada. Mistrzostwa mężczyzn odbędą się w Prince George w Kanadzie w dniach 2-10 kwietnia. Nowe zasady zostaną wprowadzone podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Curlingu w Szwecji, ale członkowie komisji głosowali przeciwko zmianom. Nowe zasady zostaną więc wprowadzone w przyszłości. Zawodnicy będą mieli dwie minuty na trening na lodowisku.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w teqball

Puchar Świata w curlingu to zawody, w których drużyny rozgrywają 10 serii po osiem kamieni. W każdej serii każda drużyna ma osiem kamieni, a celem jest zdobycie większej liczby kamieni bliżej przycisku niż przeciwnik. Celem jest wygranie gry z najmniejszą liczbą punktów w każdej końcówce. W Pucharze Świata dla kobiet nie obowiązują żadne zasady. Zawody są otwarte dla wszystkich. Mogą w nim brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Mecze rozgrywane są w drużynach. Drużyny są dzielone według wyniku, a drużyna przegrywająca wygrywa mecz po wszystkim. Jeśli drużyna nie zdobędzie punktu, odpada z gry. Tradycyjnie mecze curlingu kończą się rzutem monetą. Gracze podają sobie ręce i mówią: “Good curling”, co oznacza “powodzenia”. Po meczu mogą też postawić sobie nawzajem drinki, ale drużyna przegrana zatrzymuje je dla siebie.

Mecze rozgrywane są przez trzy dni, a każda z drużyn ma tydzień na odpoczynek. Finał rozgrywany jest w ośmiu partiach z 10-minutową przerwą. Drugi mecz rozgrywany jest w dziewięciu partiach. Każda strona ma jedną minutę na każdą partię. Mogą wziąć dwie minuty przerwy na 15-minutową przerwę. Zwycięska drużyna rozegra finał w tym samym czasie. Będą one rywalizować o Puchar Świata w dwóch różnych dywizjach.

Oprócz drużyn, mecze curlingu tradycyjnie odbywają się z udziałem trzech zawodników, po tym jak jeden ze skoczków przeszedł testy na obecność narkotyków. Inna zmienniczka, Beth Farmer, przyleciała do Kanady, aby uzupełnić skład. Co więcej, dodatkowi członkowie szkockiej delegacji otrzymali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Z tego powodu turniej został odwołany. Chociaż Szkocja wygrała, nie mogła brać udziału w zawodach. Ze względu na własne zdrowie i bezpieczeństwo nie chcieli ryzykować życia swoich konkurentów.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *