Mistrzostwa Świata

Znalezienie wszystkich mistrzostw nigdy nie było tak proste!

Mistrzostwa Świata w biathlonie są pokazem najlepszych sportowców w tej dyscyplinie i po raz pierwszy zawodnicy z różnych krajów rywalizują obok siebie. Te dwudniowe zawody odbywają się co cztery lata i są najbardziej prestiżową imprezą tego typu. Biatlonista musi pokonać dystans 12,5 km w trzech okrążeniach i wykonać dwie strzelaniny. Pierwsza walka polega na strzelaniu z karabinu dziesięciostrzałowego do pięciu celów. Jeśli nie trafi, narciarz wykonuje karne okrążenie o długości 150 m, podczas gdy drugi strzelec ma drugą szansę.

Jak wyglądają zawody w biathlonie

Biatloniści rozpoczynają zawody na linii startu, a następnie pokonują pętlę trasy. W zależności od zawodów, wchodzą na strzelnicę i strzelają do tarcz. Następnie pokonują ostatnią pętlę na nartach, aby dotrzeć do mety. Celem jest czarne koło o średnicy 115 mm. Każda część okręgu liczy się jako pozycja stojąca. Strefa startowa Mistrzostw Świata w Biathlonie to koło o średnicy 45 mm.

Trasa przeznaczona jest do strzelań biatlonowych, dlatego konieczne jest utworzenie strefy strzelań. Musi ona mieć 25 metrów szerokości i zawierać ogrodzenie dla personelu technicznego, sędziów i zawodników. Zaplecze gastronomiczne zawodów musi znajdować się w wyznaczonym obszarze, a szatnie powinny być ogrzewane. Celem jest czarne koło o średnicy 45 mm, czyli wielkości piłeczki golfowej.

Trasa Mistrzostw Świata w biathlonie składa się zazwyczaj z czterech stacji strzeleckich i trzech okrążeń. W zależności od zawodów, biathloniści muszą zatrzymać się przy każdej stacji, aby strzelić do pięciu tarcz. Jeśli nie trafią w cel, otrzymują 150-metrową pętlę karną. Zawody są rozgrywane na czas według startu masowego, co oznacza, że biathloniści mogą rozpocząć wyścig w tym samym czasie.

Oprócz dystansu, strefa strzelań musi mieć średnicę 50 mm. Strefa zawodów musi posiadać wystarczające ogrodzenie dla personelu technicznego i zawodników. W strefie strzelań musi znajdować się również ogrzewanie dla zawodników. Cel biathlonowy to czarne koło o średnicy 115 mm. Strzelec musi trafić w koło w obrębie okręgu. Cel musi być trafiony w pozycji stojącej.

Sprawdź:   Mistrzostwa świata w zapasach

Strzelanie w biathlonie

Strefa strzelań biathlonowych musi mieć 25 metrów. Obszar ten powinien być ogrodzony dla sędziów, personelu technicznego i zawodników. Musi również posiadać punkt gastronomiczny i ogrzewane szatnie dla zawodników. Tarcza jest czarnym kołem o średnicy 45 mm. Gdy biathlonista trafi w tarczę, metalowy panel zamyka się. Dlatego też biathlonista musi trafić w tarczę, aby się zakwalifikować.

Zawody są rozgrywane w trzech fazach. Istnieją dwa rodzaje wyścigów biathlonowych – dla mężczyzn i dla kobiet. Zawody podzielone są na dwie części: sprint i sztafetę. W tym drugim przypadku zawody mężczyzn są bardziej intensywne i składają się z większej liczby rund niż zawody kobiet. Wyścig jest połączeniem obu części. Wyniki biathlonistów zależą jednak od ich szybkości.

Biatloniści rywalizują w sztafetach. Po zakończeniu każdego etapu pokonują na nartach pętlę w tym samym kierunku, ale na innym dystansie. W zależności od zawodów biathlonista strzela z pozycji stojącej lub leżącej. W obu przypadkach celem jest jak najszybsze oddanie strzału do celu, aby uzyskać najwyższy wynik w zawodach. Ostatnia sesja strzelania nazywana jest sztafetą.

Start masowy jest wyjątkową częścią wyścigu. Po pierwszym i drugim okrążeniu biathloniści strzelają dwa razy w pozycji stojącej i dwa razy w pozycji leżącej. Start masowy różni się od sprintu. Podczas drugiego etapu strzelają z pozycji stojącej. System punktacji liczy każdy strzał jako chybienie. Niektórzy zawodnicy mają nawet pięć niecelnych strzałów. Jeśli spudłują, zostaną zdyskwalifikowani.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *